Pokalkampe i DBU’s Landspokalturnering

Kronologisk gennemgang af Holbæk B&I og Nordvest FC’s kampe i DBU’s Landspokalturnering. Turneringen blev påbegyndt i efteråret 1954 og havde AGF som vinder. Siden 1961 har det været tradition, at finalen spilles Kristi Himmelfartsdag (dog med undtagelse af finalen i 2006 og 2011). Rækkenavnet ved sæsonen angiver HB&I/Nordvest FC’s turneringsmæssige status på spilletidspunktet.

Afslutningsvis følger en specificering af de to pokalfinaler, som HB&I har deltaget i.

 

Landspokalturnerings navn:

1990

1996

GIRO Cup

1997

1998

Compaq Cup

2000

2004

DONG Cup

2008

2011

Ekstra Bladet Cup

2011

 

DBU Pokalen

 

HB&I’s kampe i DBU’s Landspokalturneringen siden 1954:

Sæson

Egen række

Runde

Dato

Modstander

Række

H/U/N

Resultat

Bemærkninger

1954-55

Sjællandsserien

1. runde

15-08-1954

Mariendal BK

KS

H

4

-

5

4-4 efter 90 minutter

1955-56

Sjællandsserien

1. runde

14-08-1955

BK Hero

KS

U

2

-

5

1-1 efter 90 minutter

1956-57

Sjællandsserien

1. runde

12-08-1956

Frem Sakskøbing

DS

U

3

-

5

 

1959-60

Serie 1

1. runde

16-08-1959

Lyngby BK

DS

H

1

-

0

0-0 efter 90 minutter

2. runde

20-09-1959

Haderslev FK

4. division

U

1

-

2

 

1960-61

Serie 1

1. runde

11-09-1960

Helsingør IF

3. division

U

3

-

6

 

1962-63

Kvalifikationsrækken

1. runde

01-09-1962

Politiets IF

Mellemrækken

H

1

-

2

 

1963-64

3. division

1. runde

18-08-1963

Nexø Boldklub

BS

H

8

-

1

 

2. runde

08-09-1963

Odense KFUM

2. division

U

0

-

4

 

1964-65

3. division

1. runde

30-08-1964

Errindlev

Serie 1

H

11

-

1

 

2. runde

18-10-1964

Holte IF

Kval-rækken

H

3

-

1

 

3. runde

22-11-1964

Vejle BK

1. division

H

0

-

3

 

1965-66

2. division

2. runde

12-09-1965

HIK

3. division

H

3

-

4

3-3 efter 90 minutter

1966-67

3. division øst

1. runde

13-08-1966

Frem Sakskøbing

3. division øst

H

8

-

1

 

2. runde

25-09-1966

Kerteminde

Serie 1

H

5

-

0

 

3. runde

13-11-1966

Silkeborg IF

3. division vest

U

2

-

3

 

1968-69

3. division øst

1. runde

04-08-1968

Kirke Såby

Serie 2

H

7

-

0

 

2. runde

22-09-1968

Silkeborg IF

2. division

U

1

-

3

 

1969-70

2. division

2. runde

07-09-1969

Aabenraa BK

3. division vest

H

3

-

2

 

3. runde

09-11-1969

Vejle BK

1. division

H

6

-

3

3-3 efter 90 minutter

4. runde

16-11-1969

Helsingør IF

3. division øst

H

1

-

3

 

1970-71

2. division

2. runde

20-09-1970

Fremad Amager

2. division

H

4

-

1

 

3. runde

08-11-1970

AaB

1. division

U

4

-

0

 

4. runde

15-11-1970

Frederikshavn

3. division vest

H

1

-

0

 

Kvartfinale

22-11-1970

Køge BK

2. division

U

4

-

5

3-3 efter 90 minutter

1971-72

2. division

2. runde

27-07-1971

Slagelse B&I

2. division

H

2

-

5

 

1972-73

2. division

2. runde

29-07-1972

Ølstykke FC

Serie 2

U

8

-

3

 

3. runde

06-08-1972

AB

2. division

U

1

-

1

4-5 efter straffespark

1973-74

2. division

2. runde

04-08-1973

Herfølge BK

3. division øst

U

3

-

4

 

1974-75

1. division

3. runde

11-08-1974

Køge BK

1. division

H

2

-

1

 

4. runde

10-11-1974

Helsingør IF

3. division øst

H

5

-

1

 

Kvartfinale

27-03-1975

Ballerup IF

3. division øst

U

3

-

1

1-1 efter 90 minutter

Semifinale

10-04-1975

BK Frem

1. division

H

1

-

0

 

Finale

08-05-1975

Vejle BK

1. division

N

0

-

1

 

1975-76

1. division

3. runde

06-08-1975

Aalborg Freja

DS

H

3

-

0

 

4. runde

27-08-1975

AGF

2. division

H

4

-

1

 

Kvartfinale

15-04-1976

OB

1. division

U

2

-

0

 

Semifinale

28-04-1976

Kastrup BK

1. division

U

2

-

0

 

Finale

27-05-1976

Esbjerg fB

1. division

N

1

-

2

 

1976-77

1. division

3. runde

04-08-1976

Køge BK

1. division

H

0

-

3

 

1977-78

2. division

3. runde

31-07-1977

Køge BK

1. division

H

2

-

3

 

1978-79

2. division

2. runde

23-07-1978

Vebro BK

KS

H

7

-

2

 

3. runde

01-08-1978

Esbjerg fB

1. division

H

3

-

2

 

4. runde

04-10-1978

B1903

1. division

U

3

-

4

 

1979-80

2. division

2. runde

21-07-1979

Brønshøj BK

3. division

H

4

-

1

 

3. runde

30-07-1979

BK Frem

1. division

U

4

-

0

 

4. runde

11-11-1979

Vanløse IF

2. division

U

8

-

2

 

Kvartfinale

18-11-1979

AB

2. division

U

3

-

2

 

Semifinale

24-04-1980

Hvidovre IF

1. division

U

0

-

4

 

1980-81

2. division

2. runde

27-07-1980

Viborg FF

2. division

U

1

-

0

 

3. runde

13-08-1980

OB

1. division

U

1

-

1

3-2 efter straffespark

4. runde

10-09-1980

Køge BK

1. division

U

1

-

2

 

1981-82

2. division

1. runde

01-08-1981

Vordingborg IF

DS

U

3

-

1

 

2. runde

05-08-1981

Glostrup IC

2. division

H

2

-

1

 

3. runde

19-08-1981

Esbjerg fB

1. division

H

3

-

2

 

4. runde

02-09-1981

Aarslev

FS

U

5

-

3

2-2 efter 90 minutter

Kvartfinale

08-04-1982

AVARTA

2. division

U

0

-

1

 

1982-83

3. division

1. runde

01-08-1982

Nykøbing Sj. IF

Serie 1

U

3

-

0

 

2. runde

04-08-1982

B1903

1. division

U

1

-

2

 

1984-85

3. division

1. runde

29-07-1984

Rødby BK

Serie 1

H

2

-

0

 

2. runde

05-08-1984

KFUM

KS

H

5

-

1

 

3. runde

10-10-1984

Brøndby IF

1. division

H

2

-

1

 

4. runde

04-04-1985

AaB

2. division

U

2

-

4

 

1985-86

3. division

1. runde

04-08-1985

Tårnby BK

DS

U

4

-

1

 

2. runde

13-08-1985

Fremad Valby

DS

U

1

-

0

 

3. runde

21-08-1985

Kastrup BK

1. division

H

5

-

4

2-2 efter 90 minutter

4. runde

28-08-1985

Svendborg fB

2. division

H

2

-

1

 

Kvartfinale

04-09-1985

B1903

1. division

U

1

-

1

3-4 efter straffespark

1986-87

3. division vest

1. runde

19-08-1986

Tingsted BK

LFS

U

7

-

0

 

2. runde

03-09-1986

Skovbakken IK

2. division

U

1

-

5

 

1987-88

3. division øst

1. runde

02-08-1987

Helsingør IF

2. division

H

2

-

3

 

1988-89

3. division øst

1. runde

24-07-1988

Glostrup IC

3. division øst

U

4

-

1

 

2. runde

03-08-1988

Roskilde B06

2. division

U

2

-

5

 

1989-90

3. division øst

1. runde

29-07-1989

Tårnby BK

3. division øst

U

3

-

0

 

2. runde

09-08-1989

Viborg FF

2. division

U

1

-

4

 

1990-91

3. division øst

1. runde

29-07-1990

Roskilde B06

2. division

U

1

-

3

 

1993-94

Danmarksserien

1.runde

26-06-1993

Herlufsholm

SS

U

3

-

4

 

1994-95

Danmarksserien

1. runde

25-06-1994

Dragør

DS

H

4

-

2

 

2. runde

27-07-1994

FC Fredericia

2. division vest

H

4

-

3

3-3 efter 90 minutter

3. runde

03-08-1994

HIK

2. division øst

U

6

-

4

 

4. runde

04-10-1994

Esbjerg fB

1. division

U

1

-

4

 

1995-96

Sjællandsserien

1. runde

21-06-1995

Nakskov BK

DS

U

4

-

2

 

2. runde

30-07-1995

Nykøbing F.A.

2. division øst

H

2

-

3

 

1996-97

Danmarksserien

1. runde

20-06-1996

Kløvermarken fB

KS

U

4

-

0

 

2. runde

27-07-1996

Virum-Sorgenfri

DS

U

3

-

5

2-2 efter 90 minutter

1997-98

2. division

1. runde

18-06-1997

Politiet IF

KS

U

8

-

1

 

2. runde

27-07-1997

AVARTA

2. division

H

2

-

6

 

1998-99

2. division

1. runde

17-06-1998

Skovshoved IF

2. division

H

2

-

3

Skrivebordssejr 3-0

2. runde

05-08-1998

Greve IF

DS

U

1

-

1

4-5 efter straffespark

1999-00

2. division

1. runde

16-06-1999

Lejerbo BK

Serie 3

U

6

-

0

 

2. runde

04-08-1999

FC Bornholm

DS

U

5

-

2

 

3. runde

12-08-1999

Måløv BK

DS

U

1

-

2

 

2000-01

2. division

1. runde

21-06-2000

B1950

Serie 3

U

4

-

1

 

2. runde

02-08-2000

Glostrup FK

2. division

U

1

-

2

 

2001-02

Danmarksserien

1. runde

20-06-2001

BK Friheden

Serie 1

U

0

-

1

 

2003-04

2. division

1. runde

30-07-2003

Toreby-Grænge

LFS

U

13

-

0

 

2. runde

13-08-2003

FB

DS

U

1

-

0

 

3. runde

03-09-2003

Ølstykke FC

1. division

H

2

-

4

 

2004-05

2. division

1. runde

27-07-2004

Skovlunde IF

SS

U

4

-

1

 

2. runde

11-08-2004

Bagsværd BK

Serie 2

U

4

-

1

 

3. runde

08-09-2004

Glostrup FK

2. division

U

2

-

3

 

2005-06

2. division øst

1. runde

26-07-2005

FC Roskilde

2. division øst

U

5

-

0

 

2. runde

09-08-2005

Glostrup FK

2. division øst

U

2

-

1

 

3. runde

23-08-2005

Lyngby BK

1. division

H

1

-

3

 

2006-07

2. division øst

1. runde

09-08-2006

Listrup U&IF

LFS

U

3

-

2

 

2. runde

23-08-2005

Køge BK

1. division

H

3

-

1

 

3. runde

20-09-2006

Kjellerup IF

JS

U

3

-

2

 

4. runde

08-11-2006

SønderjyskE

1.division

H

4

-

2

 

Kvartfinale

12-04-2007

Viborg FF

Superligaen

H

1

-

6

 

2007-08

2. division øst

1. runde

08-08-2007

Døllefjelde-Musse IF

DS

U

4

-

1

 

2. runde

29-08-2007

HIK

1. division

H

6

-

2

 

3. runde

26-09-2007

SønderjyskE

1. division

H

0

-

1

 

2008-09

Danmarksserien

1. runde

13-08-2008

Stenløse BK

2. division øst

H

3

-

1

 

2. runde

24-08-2008

Glostrup FK

2. division øst

H

3

-

0

 

3. runde

28-09-2008

SønderjyskE

Superligaen

H

1

-

0

 

4. runde

29-10-2008

AB

1. division

H

1

-

1

4-2 efter straffespark

Kvartfinale

12-11-2008

AC Horsens

Superligaen

H

2

-

1